![]() |
![]() |
![]() |
Почти всяка западна държава стимулира гражданите си да купуват и ползват по нови автомобили, като определя по-ниски данъци за нови автомобили, докато в България това не е така.
Ако критериите за определяне на данъка е логично да са замърсяването от двигателя на автомобила и колко амортизира пътната мрежа, то конските сили и обема на двигателя и заложените граници понастоящем не отговарят на реалността. Истината е, че нов автомобил с двигател 150 конски сили ползва такива технлогии, че е по-икономичен от автомобил на 15 години с 75 конски сили .
Не е нормално автомобил на 25 години със 75 к.с. и разход 10л./100км. да плаща данък 30 левa, а автомобил на 3 години със 140 к.с. да плаща 400-500 лева при разход на гориво между 5-8л/100км.
Съвсем друг въпрос е, че вече производителите на автомобили изваждат от малки двигатели голяма мощност в конски сили и заложените граници при определяне на данъка не отговарят на новите реалности.
Предложенията на съмишлениците в общността „За България“ са:
1. Да се повишат минималните конски сили за различните нива на данък.
2. Да се понижи рязко данъка за коли до 5 години и да се увеличи данъка за коли над 10 години.
3. Да се смени целия процес на определяне на данъка, като се заложат нови критерии и се премахнат настоящите. Кои и защо:
- Смесен разход на гориво по данни на производителя с коефициент на завишение за коли над 5 и 10 години – смесеният разход е реалния показател, който показва замърсяването от превозното средство, а не просто обема на двигателя и конските сили. Хибридните автомобили например имат голям мощност, а замърсяват най-малко;
- Тегло на преовзното средство по талон – колкото по-тежко е превозното средство, толкова повече уврежда пътната мрежа и толкова по-голям данък трябва да плаща.
Очакваме вашата подкрепа, ако заставате зад този проблем.